Zastrešená pergola alebo terasa môže poslúžiť ako letná kuchyňa. Viete, ako ju zariadiť?
 
 
 

Letná pohoda pod pergolou

Naše podnebie je značne premenlivé, preto sa pre vonkajšie stolovanie aj varenie hodia zastrešená pergola. Skladá sa z drevenej či hliníkovej konštrukcie a zastrešenia. Pergolu si môžete vybrať v rôznych rozmeroch i variantoch. Problém nie sú ani atypické tvary.
 
 

Kuchyňa pod pergolou

Zastrešená pergola k stene vám poskytne dostatok priestoru pre vytvorenie letnej kuchyne. Chýbať by vám v nej nemal krb, gril alebo záhradný pec. Je potrebné rešpektovať architektonický ráz domu. S obstaraním letná kuchyňa vám odpadne rad starostí. Ak organizujete záhradné párty, budete v centre diania aj keď pripravujete pohostenie. Pre občasné grilovanie vám bude stačiť gril. Pre častejšie vybavenie môžete zaobstarať do letnej kuchyne linku a otvorené ohnisko, aj všetko vybavenie.
 

Kam vonkajšie kuchyni umiestniť?

Pre vonkajšie kuchyni potrebujete väčší priestor. Pohodlne sa vám bude variť na ploche 3x4 m. Kuchyňa môže byť samostatný prvok alebo už pod zmienenú drevenou pergolou. Nezabudnite na prípojku elektriny a vody. Vonkajšie kuchyne musí byť na rovnej a stabilnej ploche.
 
 

Vybavenie kuchyne

 
Vo vonkajšej kuchyni pamätajte na dostatočné úložné priestory. Môžete zaobstarať tiež drez s odpadom, odpadkový kôš, všetok riad, príbory, grilovacie náradie umiestnené v kuchynskej linke vám ušetrí zbytočné chodenie do kuchyne.
 
Zabudnite však na klasickú linku do kuchyne. V letnej kuchyni by mal prevládať masív, tehly a odolný materiál. Predsa len je vaša letná kuchyňa umiestnená vonku a mala by odolať zmenám teplôt, počasie.
 
 
Vhodným riešením je sporák s liatinovými plátmi, ktorý prepojíte s udiarňou. Ohnisko krbu by malo ladiť s výškou pracovnej dosky. Sporák, udiareň aj krb by mali mať komín. Na to myslite už pri stavbe pergoly pre letnú kuchyňu.