Pergola bude miestom pre chvíle pohody a relax s priateľmi.
 
 
 

Ako má vyzerať pergola? 

Pergola je architektonickým prvkom záhrady. Bývajú prerastené lístím a kvetmi a tým sa stávajú pýchou záhrady. Nemusia plniť len okrasnú funkciu, ale tiež účelnú. Môže rovnako dobre poslúžiť na oddych a posedenie s priateľmi. Pergola je záhradné stavba bez zastrešenia s dekoratívnym krovom alebo plne zastrešená, najčastejšie polykarbonátovými doskami. Vzhľad pergoly je daný materiálom, z ktorého je vyrobená. Vyrába sa z kovu, drôtov, ale najčastejšie z dreva.
 
 

Pergola z hľadiska záhradnej architektúry

Pergoly sú vhodné pre popínavé rastliny. Druh rastlín voľte podľa konštrukcie aj orientácia záhrady. Obľúbené sú vistária, ruže či plamienky. Pre pergolu umiestnenú v tieni sa hodí brečtan. Z architektonického pohľadu sa pergola stavia z troch základných prvkov:
 
  • vodorovných trámov
  • horných priečok
 
Pergoly možno umiestniť ku vchodu, rohové s dvoma plnými a pevnými stenami, okrasné oblúky môžu zdobiť bránky plotu.
 
 

Starajte sa o pergolu, odmení sa vám 

O drevené pergoly je potrebné sa správne starať. Drevo natierajte pravidelne ochrannými nátermi, tiež je potrebné ju pravidelne moriť. Drevo získa odolnosť voči poveternostným podmienkam, drevokazným hubám a plesniam. U zastrešené konštrukcia je nutné pravidelne odstraňovať sneh. Ak chcete bezúdržbovou pergolu, je ideálny hliníková. Tá stačí len čas od času utrieť od prachu saponátovou vodou.
 
 

Svojpomocne alebo hotová pergola?

Ak sa rozhodnete pre pergolu, môžete sa pustiť do jej stavby svojpomocne, prípadne je možné si kúpiť už hotovú stavebnicu, ktorú poskladáte veľmi jednoducho, bez zložitého náradia a prístrojov. Pergola je vhodným riešením pre každú terasu. Dôležitá je vhodná nosnosť konštrukcie, aby sa pergola neprepadla pod ťarchou snehu.