Pri budovaní záhrady je potrebné si ujasniť, či bude slúžiť na pestovanie rastlín, na relaxáciu alebo obidvom.
Plánovanie záhrady
Potom, čo dokončíte dom, je na rade úprava terénu, následne si musíme rozmyslieť, čo chceme mať v záhrade. U obytnej časti záhrady je potreba vybudovať príjazdovú cestu, terasu s drevenou pergolou, vonkajší bazén, letnú kuchyňu, detský nábytok a ihrisko, saunu, altánok či záhradný domček. Úžitkovú časť záhrady potom tvorí skalky, jazierka, oporné múriky, záhradné domčeky na náradie, skleníky, parenisko, kompost a ďalšie.
Záhradný domček
Každý záhradník pre svoju kosačku uvíta záhradný domček alebo klasický náraďový domček. Domček stačí postaviť na betónové pätky alebo rovno betónovú dosku. Samotná montáž záhradného domčeka nie je vôbec náročná.
Pergola
Pre zastrešenie terasy príde vhod pergola. Poslúži ako ochrana pred slniečkom aj dažďom. Drevená pergola ukotvená do terénu alebo dláždené terasy je ideálnym typom prístrešku. Nosné hranoly musí mať pergola stabilné, krytinu vyberáme podľa ich nosnosti.
Kuchyňa v záhrade
Letný pobyt na záhrade sa nezaobíde bez grilovanie, vonkajšieho stolování.Výhodné je zaobstarať si krb ako hotovú stavebnicu, ktorý zabudujete práve pod záhradný pergolu.
Elektrina na záhradu
Vonkajšie prostredie má veľké nároky na elektroinštaláciu, ale aj samotné výrobky. Svietidlá, všetky zásuvky sú neustále vystavené poveternostným vplyvom a čas od času i mechanickému namáhaniu. Elektrické káble ukladajte tak, aby nikde neprekážali - napríklad aby nevisel drôt z pergoly, nejazdili cez káble autá pod prístrešok, atď.