Pergoly sú obľúbené multifunkčné stavby, ktoré nám poskytnú príjemný priestor pre odpočinok. Ako pergolu vhodne zastrešiť?
 
 
 

Zatienenie pergoly z celej strany alebo len z jednej?

Najlepším riešením je zatieniť pergoly a prístrešky k stene domu z tej strany, kde fúka najviac vietor. Kvôli dažďu je dôležité pergolu tiež zastrešiť. Odpadnú vám starosti, keď máte na záhrade oslavu a začne pršať alebo vám vietor zhadzovať veci zo stola.
 
 

Zatienenie pergoly proti vetru

Než si vyberiete čím pergoly drevené zatienite, je potrebné mať predstavu, či bude zatienená z boku alebo z vrchu. Dôležité je, z čoho je pergola postavená a na aké účely nám slúži. Ak v nej máte gril zatienite ju iba čiastočne.
 
 

Tienenie bočné

Najčastejšie sa pergoly hliníkové zatieňujú z boku, ako ochrana pred vetrom. Silný vietor skazí radosť z grilovania či posedenie s knižkou v ruke. Bočné tienenie chráni aj pred nepríjemnými slnečnými lúčmi. Bočné tienenie môžu zabezpečiť popínavé rastliny alebo najrôznejšie typy roliet.
 
 

Vrchný tienenie

Zatienenie pergoly z vrchu dosiahnete pomocou markízy. Budete chránení proti vetru, ale i dažďu a slnečným lúčom. Zastrešenie pergoly možno riešiť ľahkým polykarbonátom. Vybraný materiál musí byť čo najľahší, aby nebola príliš zaťažená konštrukcie pergoly.
 
 

Sťahovacia tieniaca technika

Ak chcete investovať do kvalitného tienenie pergoly, potom sú vhodné plátené rolety alebo markízy. Obstaranie je finančne nákladnejšie, poskytnú však dokonalú ochranu. Montáž sťahovacie tieniacej techniky nie je nijako zložitá. Ovládať ju možno manuálne alebo napríklad pomocou motorku a diaľkového ovládania. Obľúbené sú screenové rolety alebo kazetové markízy, ktoré patria medzi najkvalitnejšie techniku.