4.4.2017
 
Domáce vonkajšie posedenie je určite veľká pridaná hodnota, ktorá sa zúročuje hlavne v jarných a letných mesiacoch. Užívať si možnosti terasy možno ale len v peknom počasí, teda ak nie je chránená strechou.
 
 

Proti nešvárom počasie

Ak máte pred domom terasu, mali by ste uvažovať o zastrešenie, treba pomocou pergoly s tienením. Dážď ani slnečné lúče nemajú v takomto prípade šancu sa presadiť. Stačí si vybrať kvalitnú strešnú krytinu. V súčasnosti sa už nepredávajú len tašky z betónu, moderné typy zastrešenia dnes majú podobu skla. To je samozrejme zdvojené, aby dokázalo odolať aj silnému krupobitiu. V prípade potreby možno sklo zaopatriť i roletou. Tá sa môže ovládať manuálne alebo pomocou ovládača, ktorý riadi malú pohonnú jednotku zabudovanú priamo v konštrukcii.
 
 

Nemusí sa udržiavať

Pred kúpou by ste nemali premýšľať iba nad zastrešením, ale aj nad materiálom kostry. Z bezúdržbových materiálov je najvhodnejší kov. Môže sa jednať o oceľ, ale k rodinným domčekom sa hodí viac hliníková pergola. Tento kov vyniká nielen vysokou odolnosťou, ale tiež pôsobí aj veľmi elegantne. Stavba nepotrebuje žiadne ošetrovanie v podobe náterov či dokonca obrusovanie. S pribúdajúcimi rokmi nemení farbu a nechřadne ani žiadnym iným spôsobom.
 
 

Zapustenie do zeme

Pergola nie je iba zastrešením terasy, môže sa jednať o stavbu na svojich vlastných nohách. Tie sa ale musí najskôr pevne ukotviť, pokiaľ možno v betónovom základe. Samostatná pergola lepšie vynikne na veľkom pozemku ako na malej záhradke. Ak teda neplánujete vonkajšie posedenie len pre dvoch.
 
 

Kút pre relaxáciu

Využite možnosti terasy úplne na dreň. Opatrite ju zastrešenie a majte väčšinu mesiacov v roku krytý kút na čerstvom vzduchu, kde sa dá klebetiť s priateľmi, grilovať či sa len tak váľať na lehátku a pozorovať okolie. Napríklad taká pergola k stene domu vám v tomto smere poslúži viac než dobre.