20.4.2017
 
Aj keď to vonku tak nevyzerá, leto sa blíži a s ním aj bežné letné radovánky. Medzi ne nesmie chýbať ani posedenie vonku s priateľmi v krčmičke alebo doma na verande.
 
 

Zastrešenie je nutné

Bohužiaľ, leto nie je len o slnku, ale aj o prehánkach a búrkach. Aby ste nemuseli vypratať pole zakaždým, keď začnú z neba padať dažďové kvapky, musíte si zaobstarať pergolu. Tento typ zastrešenia dnes využíva každá vonkajšia reštaurácia, hostinec aj krčmička. A je veľmi rozšírený aj na súkromných záhradách. Zvyčajne sa používajú konštrukcie z dreva, ale svojich fanúšikov majú aj lacné hliníkové pergoly. O tie síce nie je potreba akokoľvek starať, ale kovový vzhľad nemusí byť atraktívne pre každého. Zato stavbu z dreva ocení snáď každý.
 
 

Stačí betónové pätky

Drevené pergoly sa hodí rovnako dobre k pitoresknímu domčeku aj k modernému stavení. Preto by mal byť prírodný materiál voľbou číslo jedna. Ak si chcete doma urobiť zastrešené vonkajšie posedenie, mali by ste vedieť, či má byť súčasťou verandy alebo ho chcete situovať ďalej na záhradu. Drevená pergola k stene je pevnejšia, pretože využíva i opornú stenu, ale všetko nakoniec závisí na správnom ukotvenie. K tomu bohato stačí betónové pätky, do ktorý sa konštrukcie upevní skrutkami.
 
 

Pre popínavé rastliny

Špeciálne záhradné pergoly nemusí fungovať len ako kryt pred dažďom. Hlavne v časoch minulých boli pergoly oveľa vzdušnejšie. Chýbala totiž strechu, respektíve tú tvorili rôzne druhy popínavých rastlín. Takéto stavby samozrejme nechránili pred dažďom, ale fungovali iba ako slnečné bariéry. Dnešné pergoly s pevnou strechou sú oveľa viac podobné altánom.
 
 

Sú hneď hotové

Drevenú pergolu si môže vytvoriť aj zručný amatérsky remeselník, ale ak tieto schopnosti postrádate, kúpte si už hotovú konštrukciu. Tú je samozrejme nutné ešte dať dohromady, ale to je záležitosťou pár hodín ľahšie práce.