24.4.2017
 
Zariadiť si na záhrade kútik, ktorý nebude slúžiť iba na chytanie bronzu, ale aj na posedenie s priateľmi, nemusí byť pracné ani drahé. Stačí len vedieť ako na to.
 
 
 

Lepšie ako altány

Tou najjednoduchšou možnosťou, ktorú si možno zvoliť, je jednoducho roztiahnuť deku pod rozkvitnutou jabloňou. Realizácia je jednoduchá a o cene sa netreba baviť vôbec. Ale toto funguje len za pekného počasia. Ak navyše chcete podnikať akciu väčšieho rozsahu, mali by ste vedieť, že viac ako dvaja ľudia sa na jednu deku štandardných rozmerov nezmestia. Chce to oveľa sofistikovanejšie riešenie. Keď už vonkajšie posedenie, tak aj so strechou. Ponúka sa tradičný altánok, ale ten je drahý a jeho stavba časovo náročná. Oveľa lepšie je zaobstarať si pergolu.
 
 

Finančne nenáročné typy

Každý, kto sa už o záhradné pergoly trochu zaujímal, určite vie, že sa dajú zaobstarať draho, ale aj za slušné peniaze. Keď nepočítame nepekné plastové verzie, drevené pergoly sú cenovo najdostupnejšie. Nečakajte ale konštrukciu na mieru, za tú by ste dali neporovnateľne viac. Jedná sa o prefabrikované typy pergol, ktoré sa montujú svojpomoci. To môže hocikoho odradiť, ale vedzte, že zas taký horor to predsa len nie je. Pergoly sa dnes dodávajú v podobe jednoduchých stavebníc, ktoré sa dajú zložiť počas jediného dňa.
 
 

Sú atraktívne

Hoci sa ľudia často konštrukciám z dreva vyhýbajú, hlavne kvôli nutnosti pravidelných náterov, v jednom sa zhodujú - vyzerajú dobre. Zastrešenie z prírodných materiálov teda nielenže plní svoju ochrannú funkciu, ale vyvoláva aj pozitívny estetický dojem. Drevenú pergolu k stene by ste mali však vyberať oveľa uvážlivejšie než pergolu samostatne stojaci. Uvedomte si, že po pripevnení k stene sa stane neoddeliteľnou súčasťou domu, ktorý by mala po architektonickej stránke dopĺňať, nie sa s ním prať.
 
 

Porada s profesionálom

Nie ste si istí, či vami vybraná pergola bude k domu pasovať? Stačí sa poradiť s expertom. Väčšina predajcov vám dokáže dobre poradiť a u tých, ktorí nie, nenakupujte.