15.6.2017
Pergoly boli súčasťou záhradných komplexov odjakživa a dnes tomu nie je inak. Väčšina typov sa v súčasnosti predáva so zastrešením, ale aj v dnešných dňoch sa stretneme aj s pergolami otvorenými.
Skrášľujúci zložka
Hlavným dôvodom, prečo si ľudia kupujú na záhradu pergoly drevené otvorené, sú ich estetické vlastnosti. Už len samotná drevená konštrukcia vyzerá k svetu, ak sa však nechá obrásť popínavými rastlinami, jej krása ešte vzrastie. Je to vhodné miesto na posedenie s priateľmi i na relaxovanie osamote. To v tomto prípade možno len za pekného počasia. Zeleň obrůstající kostru pergoly síce dokáže poskytnúť ochranu pred slnečným žiarením, ale proti dažďu je úplne bezbranná.
Aj so strechou
Pergoly bez strechy sa už pomaly stávajú reliktom minulosti. Na vine je hlavne ich nízka praktickosť. Ďaleko väčšiu obľubu preto majú drevené pergoly a prístrešky k domu. Strecha je totiž to, o čo tu ide. Vďaka nej sa dá sedieť vonku aj za silných dažďov. Málokto si chce nechať pokaziť sobotňajšej vonkajšie grilovanie alebo oslavu narodenín len kvôli absencii zastrešenie. Istým druhom kompromisu by pre niekoho mohla byť otváracia strecha, ale v tomto prípade nejde ani tak o návrat k romantike ako o funkčný prvok, vďaka ktorému sa dá opaľovať aj v pohodlí pod zastrešenou pergolou.
Drevo sa kazí
Dôležitá nie je u pergol iba strecha, respektíve jej neprítomnosť, ale aj konštrukcia. Drevo totiž pod náporom slnečných lúčov a dažďa rýchlo starne. Aby sa tak nedialo, je potrebné sa o pergolu drevenú náležite starať. Nanášaním ochranných náterov sa vytvorí na konštrukciu neviditeľný filter, ktorý ju ochráni nielen pred stretnutiach, ale aj pred drevokazným hmyzom. Chce to ale vykonávať nátery poctivo a pravidelne.
Na záhradu sa hodí vždy
Žiadna väčšia záhrada by sa nemala bez pergoly zaobísť. A nie je dôležité, či ide o pergolu bez alebo so strechou. Oba typy na záhradu patrí.