16.6.2017
Vybrať na záhradu vhodný typ zastrešenia nie je tak jednoduché, ako by si mnohí možno mohli myslieť. To by totiž nemalo len vytvárať tieň, ale tiež chrániť pred dažďom.
Trocha histórie
Je možné siahnuť po markíze z nepremokavej látky alebo sa dať do prácneho budovania veľkého altánku, ale najrozumnejším riešením je zaobstarať si pergolu. Je cenovo dostupná a zároveň veľmi užitočná. Táto konštrukcia nie je na záhradách žiadnym nováčikom. Používala sa už mnoho storočí pred naším letopočtom. Vtedy ale neslúžila ako kryt pred dažďom, ale len ako miesto, kde sa človek mohol schovať pred ostrým slnkom. Strechu pergoly s tienením tvorila vínna réva či iné druhy popínavých rastlín. V priebehu času sa potom pergola transformovala až do dnešnej podoby.
Svojpomoci alebo z obchodu?
S trochou skúseností si pergolu môžete postaviť sami. Stačí si zohnať len vhodný materiál, v tomto prípade drevo. Ale to je práca len pre skúsených stolárov, ktorí majú s takýmto typom stavieb svoje skúsenosti. Pre obyčajných smrteľníkov je lepšie siahnuť po prefabrikované stavebnicu z obchodu, ktorá sa dá zložiť oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Profesionálne vyrobená konštrukcia nemusí byť iba z dreva, bežne sa dá zaobstarať aj hliníková pergola. Tá je úplne bezúdržbová a má oveľa vyššiu životnosť. Navyše je k dostaniu za lepšiu cenu.
Rôzne druhy striech
Rovnako ako na samotné kostre záleží aj na jej zastrešenie. To môže byť tradičné škridlovej alebo moderné. V súčasnosti sa namiesto bežných strešných krytín často používajú sklo, respektíve polykarbonát. Veľmi populárny je aj posuvné zastrešenie. V jarných mesiacoch môžete pod otvorenou strechou chytať bronz, ale v lete, kedy sú slnečné lúče oveľa intenzívnejšie, ju radšej nechajte zatvorenú.
Ozdobný prvok
Pergola je nielen účelná, ale aj atraktívny. Jedná sa o estetickú stavbu, ktorá dokáže architektonicky pozdvihnúť celý areál záhrady. Je však potrebné vyberať uvážlivo. Nie každá pergola sa hodí všade.