20.6.2017
Pergola patrí po stáročia medzi základné vybavenie veľkej časti záhrad po celom svete. Táto konštrukcia svojim užívateľom poskytuje úkryt pred slnkom i dažďom a tým umožňuje využívať vonkajšie posedenie aj vo chvíľach, kedy nie je počasie zrovna najvľúdnejšou.
Dva druhy materiálov
Odjakživa sa pergola vyrábala primárne z dreva, ale v dnešnej dobe sa trendy menia a na výrobu sa používa aj hliník. Drevená pergola je síce stále obľúbená hlavne pre svoj naturálne vzhľad, ale jej obľuba klesá. Dôvodom je nielen vyššia cena oproti hliníkovej konštrukcii, ale aj nutnosť o pergolu starať. Drevo je potrebné pravidelne natierať, inak začne meniť farbu alebo sa rovno lúpať. Ochranné oleje nie sú práve najlacnejšie a samotné natieranie stojí veľa času. A to sú ďalšie dva argumenty hovoriace proti prírodnému materiálu.
Bežné strechy
Hoci sa pergoly vo svete bežne užívali, u nás začal ich boom až s príchodom nového režimu na začiatku deväťdesiatych rokov. A neskúsenosť v tomto odbore bola vidieť. Pergola nie je totiž iba kostra, ale aj strecha. Zastrešenie pergol tvorili hlavne asfaltové lepenky či vzhľadovo nepríliš vábny sklolaminát. Až neskôr sa začal presadzovať polykarbonát, ktorý bol už oveľa prijateľnejšie ako po estetickej stránke, tak aj po stránke odolnosti.
Rolovacia strecha
Medzi najpoužívanejšie strešnej krytiny patrí v súčasnosti bezpečnostné sklo. Je pomerne lacné a zároveň pevné. Cenovo o niečo náročnejšie je potom rolovacie strecha. Tá sa môže kedykoľvek otvoriť a umožniť tak priechod slnečných lúčov. Celý mechanizmus je možné ovládať manuálne pomocou kľuky alebo k tomu využívať diaľkový ovládač. Rolovacia pergola je moderným a plne funkčným doplnkom, ktorý sa hodí na každú záhradu.
Steny
Súčasné pergoly sa dajú obohatiť aj o užitočné bočné steny. Ich hlavnou úlohou je brániť vetru, aby robil vnútri pergoly neporiadok. Obvykle nie sú súčasťou konštrukcie a musia sa prikúpiť.