21.6.2017
 
Zastrešenie na záhrade hrá kľúčovú úlohu hlavne na jar, v lete a skraja jesene. Vytvára totiž ochranu proti ostrému slnku i dažďu a tým nám tak umožňuje využívať vonkajšie posedenie, aj keď práve nevládze príjemné počasie.
 

 

Pergola alebo markíza?

 
Lacnejším variantom záhradného zastrešenia je kazetová markíza. Jej výhodou je nielen nízka cena, ale aj elegantný vzhľad. Tu však všetky plusy končí. Strecha markízy nie je nepremokavá, preto dokáže vytvárať iba tieň, ale akonáhle začne pršať, je nepoužiteľná. Navyše sa nedá využiť kdekoľvek. Telo markízy musí byť nainštalované do steny. Môže tak fungovať len na terase či balkóne. Cenovo menej dostupná, avšak oveľa efektívnejšie, je pergola. Tá môže zastrešiť ako terasu, tak napríklad aj sedenie pri bazéne, ktoré sa nachádza ďalej od domu.
 
 

Prírodný vzhľad

 
Najbežnejšie sa dá na záhradách naraziť na drevenú pergolu. Drevená konštrukcia sa na také miesto hodí a je schopná perfektne dopĺňať ráz okolia. Má však aj svoje muchy. Tou najväčšou je trvanlivosť. Môže fungovať aj celé desaťročia, avšak s patričnou starostlivosťou. Tá sa skladá hlavne z pravidelných náterov ochrannými prostriedkami proti škodcom aj počasie. V prvých rokoch stačí vykonávať nátery dvakrát do roka, ale ako ide čas, je nutné kostru pergoly natierať čoraz častejšie.
 

 

Moderný kov

 
Násobne odolnejšie je záhradná pergola z hliníka. V podstate nie je nutné sa o ňu akokoľvek starať. Bezúdržbovosť je práve tým hlavným argumentom pre jej kúpu. Dnešné hliníkové pergoly už nevyzerajú tak kovovo a je možné ich umiestniť aj do zarastených záhrad, bez toho by to vyzeralo nepatrične. Stále však nie sú použiteľné ako zastrešenie pri drevostavbách, kam sa skutočne nehodia.
 
 

Minimálne rozdiely v cene

 
Pergoly sú všeobecne drahšie než markízy, ale tiež poskytujú oveľa viac komfortu. Cenové rozdiely medzi pergolami z dreva a hliníka sú úplne marginálne. Viac záleží na type a veľkosti konštrukcie.