29.6.2017
 
Do záhrady patrí tiež architektonické prvky ako sú altánky, pergoly, aj terasy a markízy. Prepojí interiér a exteriér a zvýši komfort bývania.
 
 

Príjemný prístrešok

 
Drevené altány a pergoly alebo kryté terasy oceníte pri stolovaní, dokreslí vzhľad domu. Stolovanie bude oveľa útulnejšie. Môžete si vybrať z pestrej ponuky modelov, tvarov, rozmerov i podľa použitého materiálu. Vytvoríte tak veľmi ľahko obytnú záhradu. Veľkosť stavby potom prispôsobte veľkosti záhrady.
 
 

Miesto pre stavbu

 
Terasa takmer vždy nadväzuje na zadnú časť domu, predovšetkým ak máte veľké francúzske okno. Pre altánok alebo pergolu vyberte miesto, ktoré je chránené pred zrakmi susedov a nie je v mieste, kde fúka silný alebo častý vietor. Bezvetrie môžu zabezpečiť tiež rôzne treláže a steny.
 
 
 
 

Vychádzajte z architektúry domu

 

Ak si vyberáte záhradný pergolu, altánok či inú stavbu, vždy vychádzajte z architektúry domu. Altánok by mal korešpondovať so štýlom záhrady. Možno zvoliť odľahčenú drevenú alebo oceľovú konštrukciu. Čo sa týka tvaru, najčastejšie vyberáme štvorcové či obdĺžnikové stavby.
 
 

Prístrešok

 
 
Pergola je výrazne priestorový prvok architektúry domu aj záhrady. Má vlastnú strechu aj konštrukciu, poskytne tieň i ochranu pred dažďom. Môže byť súčasťou domu aj ako samostatne stojaci objekt. Moderné pergoly sa používajú aj ako prístrešok pre auto. Altány zase volíme ako samostatne stojaci stavby v záhrade. Alternatívou je potom presklený pavilón. Altánok môže stať napríklad pri jazierku alebo rybníku, aj v blízkosti iných stavieb. Ochráni vás pred dažďom aj rozmary počasia. Altánok možno tiež vybaviť grilom a nábytkom pre posedenie.