Len málo budov má takú dlhú históriu ako pergoly. Ak povieme, že pergóla je tak stará ako ľudstvo, trochu to prehneme. Na druhej strane je pravda, že tento typ budov sme v staroveku sledovali. Staroveký Rimania veľmi užívali pergoly, aj keď to ešte neboli hotové pergoly dnešného typu.
Starý Riman zdobia vchod do domu s rastlinami
Najmä veľké sídla v starom Ríme používali pergoly ako predmety na príjazdovej ceste. Návšteva, ktorá prišla, či už na koni alebo na koči, posledná časť cesty do domu prešla pod zeleným tunelom. Rimania milovali návštevy, a ruže a ruže boli veľmi zasadené pergolami. Naozaj tento estetický prvok pretrváva dodnes. Dokonca aj teraz sa stávajú pergoly vstupom do domu. Na rozdiel od minulosti sa teraz používajú hlavne záhradné pergoly.
Objekty zapustené do skaly
Veľmi často sa v historických záhradách objavili pergoly. Zlatým vekom bol v tomto ohľade romantizmus v 19. storočí. Pergoly tvorili výklenky pre relaxáciu a vysadili sa rôzne rastliny. V mnohých prípadoch tieto pergoly stoja na silných kameňoch a dávajú dojem, že sú súčasťou prírody, ako keby rastú priamo zo skaly. Niekedy sa tehly opäť zdvihli a vytvorili rustikálny dojem.
Spojenie so zvyškom záhrady
Dokonca aj dnes môžete vytvoriť pergolu, ktorá prebudí vzhľad historického objektu. Dokončená pergolka je relatívne univerzálny objekt. Záleží na tom, kde a ako to umiestňujete. Vo všeobecnosti môžete dodržiavať pravidlo, že drevené pergoly vytvárajú prírodnejší, romantický a rustikálny dojem a kov sa mieša s modernou architektúrou. Môžete potrebovať drevenú alebo kovovú pergolu s horolezeckými rastlinami na vytvorenie ochranného dáždnika z bránky do vášho domova. Prípadne môžete vytvoriť domové spojenie so zvyškom záhrady.