18.9.2017

Staviate si pergolu? Ak si pomocou pergoly napríklad chcete zastrešiť verandu, samozrejme vám v tom nikto nebráni. Mali by ste sa sústrediť nielen na pergolu ako takú, ale aj na povrch veráru, ktorý spĺňa vaše požiadavky. Jednou z možností je dláždenie.

Vytvorte jednotný celokalu pergola palram3

Hodí sa napríklad drevená pergola k stene stavebnice, ktorá bude nadväzovať priamo na dom. Pergola na terase je vlastne mostom medzi domom a záhradou. Môžete potom povrch terasy vyriešiť tým spôsobom, že využijete rovnakú dlažbu, ktorú máte na chodbe interiéru domu a pretiahnete ju až von. Všetko potom vytvára jednotný celok, na chodbu domu bez prerušenia nadväzuje terasa. Avšak v tomto bode si musíte myslieť, že nie všetko, čo vyhovuje interiéru, bude dobré aj pre vonkajšiu terasu.

Tip: pokládka zámkovej dlažby

Päť kategórií protišmykovosti

Samozrejme je potrebné hotové pergoly stavať iba na kvalitné dlažbu. Akú dlažbu teda vybrať? Potrebujete hlavne oteruvzdornú, mrazuvzdornú a nekĺzavú dlažbu. Je dôležité, aby vaše dlažba bola tiež bezpečná pre všetok pohyb. To znamená, aby osoby, ktoré sa budú na verande pohybovať, nepošmykli. V podstate existuje päť kategórií protišmyku, konkrétne R9-R13. To sa riadi normami. Najväčší protišmykovosť vykazujú dlaždice R13.

Odolnosť oteru zvyšuje životnosť

Keď vyberáte dlažbu pod záhradné pergoly, myslite na to, že na každej dlaždice disponujú povrchovou glazúrou, ktorá zamedzuje pošmyknutia. Podstatné to treba v zádverie, alebo všade, kde sa nachádza prirodzená vlhkosť. Vynikajúcim riešením pre terasy sú napríklad mrazuvzdorné vysoko sintrované glazované dlaždice. Odolávajú veľmi dobre odieraniu. Nepoškodí je piesok a kamienky. Odolnosť proti oteru výrazne zvyšuje celkovú životnosť dlažby.