27.9.2017
Radi by ste si postavili pergolu, a chcete, aby riešenie bolo čo najjednoduchšie? Potom si vyberte drevenú pergolu k stene. Ak o nejakom objekte celkom nepochybne platí úslovie za málo peňazí veľa muziky, potom je to dozaista práve pergola k stene. Je veľmi jednoduchá, a pritom poskytne veľmi komfortný priestor.
Stačí šikovný kutil a pomocník
Aké výhody majú drevené pergoly k múru? Predovšetkým ide o veľmi jednoduchú stavbu. Tvorí je vlastne stavebnicová konštrukcia, pričom zostaviť túto predpripravenú stavebnicu nie je nijak zvlášť zložité. Napríklad aj zdatní laici, v podobe domácich majstrov, ktorí radi pracujú s drevom, si s tým bez problémov poradí. Veľakrát ani nie je nutné, aby na túto stavbu dohliadal dodávateľ pergoly. V zásade bohato stačí, keď sa celej akcie ujmú dvaja ľudia. Jeden šikovný kutil a jeho zdatný pomocník.
Dôležitá je maximálna odolnosť
Z čoho sa vlastne ale pergoly z dreva skladajú? Východiskovou surovinou je viacvrstvové lepené drevo. Teraz vás určite napadne: čo to vlastne znamená viacvrstvové? Čo od takéhoto materiálu môžem očakávať? Dôležité je, aby drevo malo maximálnu odolnosť. Klasické jednoduché drevo, teda jednoduchý hranol z jedného kusu dreva to ale zaistiť nemôže. Práve preto sa používa drevo lepené, ktoré je oveľa odolnejší ako jednoduchý nelepený materiál. Oveľa ľahšie odoláva napríklad vlhkosti či ohni.
Slniečko aj dážď pôsobí zmeny
Je totiž všeobecne známe, že drevo pracuje na základe vzdušnej vlhkosti. Tým samozrejme trpí aj drevená pergola. Rozmerová nestálosť je nepríjemná záležitosť. Vplyvom nasákání vlhkom sa totiž drevo Rozťahujte a naopak zosychaním sa scvrkáva. Obom javom je pritom pergola stále vystavená. Za vlhkých a daždivých dní môže dôjsť ku zväčšovaniu rozmerov, rozťahovanie. Naopak pri dlhšom slnečnom období drevo výrazne zosychá. Našťastie konštrukcia z lepeného dreva tieto zmeny minimalizujú.