6.10.2017

Kútik romantiky hneď vedľa domu, to je pergola. Môže mať veľa podôb počnúc romantickým posedením pod vinúce sa viničom, plamienkom či ružami až po rýdzo praktický objekt slúžiaci pre grilovanie alebo ako krytá domácej dielni či detská herňa. Prípadne môže ísť
dokonca o viacúčelový priestor.

 

Oáza pre popoludňajšie kávičkulevne pergoly 1

Možností, ako záhradné pergoly pojať, je naozaj veľa. Z histórie poznáme pergoly v zámockých záhradách, ktoré boli naozaj krásne. Jednalo sa o ona spomínaná romantická posedenie slúžiace k odpočinku. Zvyčajne sa po nich pnuly rôzne rastliny a vďaka tomu tieto objekty poskytovali príjemnú oázu v zeleni. Dámy si tam popoludní dávali kávu alebo čaj a rozprávali sa. Dopriali si čas k škrabanie a pokojnej pohode. Nejde ale o jedinú podobu pergoly, ktorú poznáme.

Priehľadnou alebo nepriehľadnú?

Dnes môže napríklad aj drevená pergola mať oveľa viac účelov. Záleží len na vás. Nemusí ísť o obyčajnú jednoduchú nezastrešený konštrukciu, akú poznáme. Pokojne si môžete zaobstarať nejakú zastrešenou pergolu. Napríklad aj drevená pergola môže byť zastrešená. Záleží potom na vás, či vám vyhovuje klasická strecha pokrytá napríklad pálenými strešnými škridlami, alebo napríklad asfaltovým šindľom. Druhou voľbou je priehľadná strecha napríklad z PMMA - polymethylmetakrylátu, hojne používaného plexiskla, alebo z polykarbonátu.

Detské ihrisko alebo domácej dielni

Zastrešené pergoly z dreva, ale aj z kovu môžu byť naozaj multifunkčným priestorom. Hodí sa ku klasickému posedenie, onej popoludňajšie kávičke. Vybavené grilom a záhradným nábytkom ale môžu poslúžiť aj ako grilovacie oáza pre posedenie s priateľmi. Rovnako dobre sem ale môžete umiestniť aj malé prenosné detské pieskovisko, malú šmýkačku a máte miniatúrne ihrisko pre svojho drobčeka. Hrať sa môže, aj keď bude vonku pršať. A navyše sa sem dá umiestniť napríklad cirkulárka pre malú dielňu. Využitie je plne na vás.