8.10.2017

Otázka, ako a kam umiestniť pergolu je veľmi dôležitá. V súčasnosti je veľmi silným trendom návrat k prírode. Víťazí prirodzenosť, súlad s okolitým prostredím. Dôkazom toho by sa mala stať aj pergola. Musí dokonale zapadnúť do prostredia, v ňom je situovaná. Pritom umiestnenie pergoly sa ale samozrejme riadi vkusom majiteľa, nikto mu nemôže nič nariaďovať.

Hľadajte optimálne množstvo slnka14


Aké sú odporúčania týkajúce sa pergol a prístreškov k stene domu a ich umiestnenie? Ako už bolo povedané, je to samozrejme na vôli majiteľa, ktorý môže tento objekt usadiť, kam sa mu zapáči. Predsa len ale existujú všeobecné odporúčania, ktorými je dobré sa riadiť. Zvyčajne je vhodné ju situovať do miest, kde sa počas celého dňa vyskytuje presne toľko slnka, koľko je nám pri pobyte príjemné. Ide teda skôr o polotienisté miesta, málokto samozrejme vydrží celý deň na slnku.

Rozpálený kov nie je príjemný


Napríklad záhradné pergoly z kovu v plnom slnku budú pekne rozpálené a bude nepríjemné sa ich len dotknúť. Nie je príliš vhodné tieto objekty umiestňovať tam, kde celý praží slniečko, aj keď by ste také pergole zaistili dobré tienenie. Jednoducho aj tam budete pociťovať za teplých letných dní horúco a svoj pobyt pod pergolou preto výrazne obmedzíte. Druhým extrémom je stavať pergoly na úplne zatienených, chladných, vlhkých či dokonca ponurých miestach. Tam sa tiež vôbec nehodí.

Smutné posedenie nikoho neláka


Určite vás nebude baviť sedieť pod pergolou tam, kam slniečko zabrúsi len veľmi zriedka a v podstate omylom. Nehovoriac o tom, že drevená pergola vo vlhku a chlade trpí a vyžaduje zvýšenú údržbu. Neradostné, smutné miesto nikoho na posedenie neláka. Vyberajte preto taký priestor, kam svieti slniečko, ale len primerane, nie prehnane. Zároveň myslite aj na ďalšiu vec, a síce, že umiestnenie pergoly by nemalo rušiť celkový príjemný pohľad na dom, záhradu a jehí okolia.