30.10.2017
Prakticky každý, kto chce pergolu, si položí otázku, či k nej tiež potrebuje stavebné povolenie. Väčšina staviteľov sa domnieva, že nie, ak táto pergola nebude väčšia ako 25 m2. To je síce pravda, ale tak jednoduché to ani zďaleka nie je. Bez čoho sa teda pri stavbe pergoly nezaobídete?
Na konštrukciu sa môžete vyblázniť
Predovšetkým treba povedať, že pre stavbu drevené pergoly potrebujete územný súhlas či rozhodnutia. Keď už máte súhlas vo vrecku, môžete sa smelo pustiť do práce. Budeme sa venovať hlavne dreveným pergolám, ktoré ponúkajú veľmi zaujímavé možnosti. Nemusíte totiž nutne zostať len u jednoduché obyčajné pergoly z trámikov bez ďalších ozdôb. Pokojne sa môžete na pergole vyblázniť a vyzdobiť ju rôznymi estetickými detaily, ktoré budú vyzerať naozaj veľmi dobre. Naviac je aj rad praktických a funkčných detailov.
Zaujímavé zakončenie vytvára dizajnérsky efekt
Napríklad pergoly k domu môžu mať tiež zaujímavé zakončenie väzníc, čo je hlavný nosný trám, na ktoré sú položené krokvy. A samozrejme aj krokvy môžu byť zaujímavé. Je len na vás, do akej miery sa necháte uniesť, inšpirovať a ako budete odvážni. Môžete tiež vytvoriť rôzne detaily napojenia nosného stĺpika pergoly a väznice, všetko je len a len na vás. Drevená pergola môže byť esteticky veľmi zaujímavým objektom, doslova perlou vašej záhrady.
Pergola už vám neodletia
Ako zavetrovať záhradné pergoly z dreva? Veľakrát sa pre zavetrovanie využívajú takzvané pásky. Čo pod týmto pojmom rozumieme? Jedná sa o drevené hranoly v uhle asi 45 °. Tie prenášajú horizontálne zaťaženie. Ak nastane silnejší vietor, potom tieto hranoly prenesú horizontálne zaťaženie a stĺpiky pergoly potom vydrží stáť aj vtedy, keď na ne silno pôsobí vietor. Neuškodí im to. Nedôjde tak k situácii, že by sa vám vplyvom vetra pergola uvoľnila a odletela.