15.12.2017

Pokračujeme tretím dielom nášho seriálu, ktorý sa týka stavby pergoly. Už sme si podrobne vysvetlili, ako si pripraviť terén pre vlastné stavbu, že musí byť v rovine, aj ako si nachystať podklad, to znamená napríklad dlažbu či základovú dosku. Už aj vieme, že je pergolu potrebné ukotviť do pätiek a že by drevená pergola mala byť aspoň 15 cm nad terénom. Čo ďalej?

Profesionáli vám pomôžualu pergoly2

V tejto chvíli ste už len pár krôčikov od dokončenia záhradnej pergoly. Pretože ste zvolili riešenie na kľúč, teda že si pergolu nestaviate sami, ale využijete hotovú variantu, ktorú dostanete, odpadá vám samozrejme neuveriteľná veľa práce, a to je dobre. Stavby svojpomocne sú totiž len pre naozaj zdatných majstrov, ktorí majú navyše veľa času sa hrať s materiálom. Väčšina ľudí dnes uvíta riešenia s využitím schopností a znalostí profesionálov. Je to oveľa lepšie a vyvarujete sa tak zbytočných chýb, ktorými by ste si ako samostavitelé nevyhnutne museli prejsť.

Vytvorte dostatok priestoru pre montáž

Skrátka a jednoducho máte už predvybrané pergolu podľa svojich predstáv a najrozmanitejších požadaků. Terén, kde bude umiestnená, je už pripravený. Napríklad betónové pätky sú stuhnuté, bytelné a už len čakajú na to, až sa do nich zafixujú trámiky drevené pergoly. Teda až prídu montážne technici a všetko vám zostaví k vašej plnej spokojnosti. Vašou úlohou v tejto chvíli je vlastne už len jedna jediná vec, a síce zabezpečiť okolo pergoly dostatok voľného priestoru, aby sa tu montážnici mohli pohybovať a nič im neprekážalo.

Technici si vždy vedia rady

Prečo využiť pomoc skúsených technikov? Jednoducho preto, že v tom majú rozsiahlu praxi a naozaj to vie. Stavba pergol je ich denným chlebom. Dokážu si bez problémov poradiť aj s nejakou neštandardné situáciou, ktorá počas montáže nastane. A prihodiť sa môže všeličo. Vy v takú chvíľu budete bezradní, oni problém vyrieši s prehľadom. Rozhodne totiž nie je dobré snažiť sa napríklad o to, že by ste si kúpili už hotovú štandardnú pergolu napríklad práve z dreva a hrali odborníka, že si diely zostavíte sami. To nie je dobré.

Jednoduchá stavebnicová konštrukcia

Aj skúsený domáci majster má čo robiť, aby náročnejšie stavbu zvládol, hoci ide zdanlivo len o stavebnicu z vopred presne definovaných a na mieru zhotovených dielov. Aj tak ide o pomerne zložitý postup, s ktorým si neskúsený človek bez dostatočnej manuálnej šikovnosti nebude vedieť rady. Výnimkou z tohto pravidla môžu byť napríklad iba pergoly FERI a ďalšie hliníkové pergoly, kde sa jedná o skutočne veľmi jednoduchú stavebnicovú konštrukciu. Tam si môžete priamo zakúpiť návod - riešenie na zostavenie svojpomocne.

Dostanete návod krok za krokom

Tu máte potom k dispozícii návod na zostavenie stavebnice krok po kroku. Prvým z krokov je upevnenie nosných stĺpikov pergoly do rôznych povrchov, a to betónu, dreva, dlažby ... Následne už máte stojace stĺpiky a staviate strechu, respektíve hliníkovú konštrukciu, ktoré ju tvoria. Všetko potrebujete samozrejme upevniť správne podľa návodu. Nakoniec sa budete zaoberať inštaláciou, teda položením polykarbonátových dosiek. Jedine tieto pergoly dostanete ako stavebnicu a môžete ju zvládnuť postaviť sami.

Počas niekoľkých hodín je hotovo

Samozrejme k popisovaným hliníkovým pergolám dostanete kompletný balík všetkých dielov, ktoré potrebujete, a to vrátane spojovacieho materiálu a tiež kotviace množiny na prikotvenie k podlahe. Máte teda k dispozícii úplne všetko. Aj tak sa ale môžete rozhodnúť, že si aj túto jednoduchú pergolu necháte postaviť montážou na kľúč, ak sa na samostatnej stavanie necítite. V prípade drevených pergol je potom montáž na kľúč už úplnou samozrejmosťou. Počas niekoľkých hodín získate hotovú pergolu.