25.1.2018

Vyberáte si pergolu? Ak áno, iste budete chcieť, aby bola jednoduchá a dobre sa udržiavala. Predstavíme vám typy pergol, s ktorými zaručene nebudete mať veľa práce.

Rolovacie strecha ponúka možnostipergola

Samozrejme môže mať záhradná pergola rôznu podobu. Šikovná je napríklad pergola s rolovacie strechou. Predstavuje veľmi jednoduchú možnosť, ako s minimálnymi nákladmi zastrešiť terasu. Výhodou je, že máte vždy možnosť voľby, či strecha ostane stiahnuté, alebo nie. V zasunutom stave je rolovacie strecha uložená v kastlíku, ktorý ju chráni pred nepriazňou počasia. Vďaka tomu má látka oveľa dlhšiu životnosť.

Keď jednu stenu tvorí domovej múr

Veľmi praktická je pergola k domu. Hodí sa napríklad hneď pred východ z domu do záhrady, kde tvorí prechod medzi vonkajšou zeleňou a vnútornou časťou domu. Vďaka tomu, že sa raz stenou opiera o domovej stenu, je týmto spôsobom zároveň účinne chránená pred vetrom. Podstatné je však jej správne ukotvenie do steny.

Do fasády treba vyvŕtať dostatočne hlboké otvory, ktoré sa vyplňujú chemickou maltou, do ktorej sa vsúva závitová tyč. Na ňu sa potom prichytávajú väzníky pre upevnenie.

Nespoliehajte sa na penu

Kto má rád drevo, môže si zvoliť drevené pergoly a prístrešky k stene domu. Či už chcete do muriva domu ukotviť drevenou či inú pergolu, vždy je veľmi dôležité použiť chemickú maltu. Ak si necháte pergolu ukotviť a postaviť od odborníkov na kľúč, čo je pre vás dozaista to najlepšie riešenie, iste vám skúsení montážnici vysvetlí, prečo sa pri kotvení v žiadnom prípade nespoliehať na penovú hmotu, hoci s ňou treba máte veľmi dobré skúsenosti.

Tá sa totiž hodí len na prichytenie drobností, ale nie veľkých konštrukčných prvkov. V tomto prípade je totiž potrebné oveľa pevnejšie ukotvenie a uchytenie než dajme tomu v prípade vešiaku v kúpeľni.