3.4.2017
 
Letné mesiace sú zvyčajne v znamení dovoleniek. Nie je ale potrebné navštevovať vzdialenej krajiny. V lete si môžete dostatočne oddýchnuť aj pred vlastným prahom, zvlášť, ak vlastníte väčšiu záhradu.
 
 
 

Odpočinok na záhrade

Mať veľkú záhradu neznamená iba veľa práce, ale aj rozľahlý priestor, ktorý sa dá využívať k zábave a relaxáciu. Za pekného počasia sa tak môžeme kúpať v bazéne, hrať sa s deťmi alebo organizovať večierok pre priateľov. Krásne nemusí byť ale stále, predpovede počasia môžu byť často nepresné a tak sa môže ľahko stať, že bujaré veselí preruší dážď. To hneď nemusí znamenať rýchly ústup do útrob domu, suchú pôdu pod nohami môžete nájsť aj pod pergolou.
 
 

Mala by mať strechu

Aj keď sa dnes vo veľkom používajú aj hliníkové konštrukcie, pergola drevená je stále veľmi populárne. Drevo má totiž tú vlastnosť, že je schopné splynúť takmer s každou architektúrou. Drevené pergoly a prístrešky k domu sa hodia k moderným i starším budovám. Esteticky doplní chaty a chalúpky a bez problémov ich môžete umiestniť aj na svoju záhradu. Kov má síce výhodu v dlhej životnosti a nulových požiadaviek na údržbu, ale nepôsobí tak príjemným dojmom ako prírodný materiál.
 
 

Bez striech

 
Pergoly nemusí za všetkých okolností fungovať len ako zastrešenie. Existujú totiž aj pergoly drevené otvorené. Nedokážu vás chrániť pred prudkým dažďom, ale ak ich necháte obrásť popínavými rastlinami, môžu aspoň zadržať pár dažďových kvapiek či vytvoriť chladivý tieň. Okrem toho sa jedná aj o pastvu pre oči. Dobre ošetrovaná pergola sa správne zvolenými rastlinami je klenotom každej záhrady.
 
 

Vhodný doplnok

Bežná drevená pergola so strieškou je nielen užitočným prvkom, ktorý vás ochráni pred nepriaznivým počasím, ale pri vhodnom výbere sa môže jednať aj o estetickú súčasť pozemku. Z nezastrešených verzií síce nie je úžitok tak výrazný, ale dokonale to vynahradzujú svojím vzhľadom.