6.4.2017
 
Užívať si možností verandy väčšinu mesiacov v roku je možné, chce to však mať zastrešenie. Krytie pred dažďom dokážete vytvoriť nielen pomocou plechového plátu pripevneného k stene, ale zvládne to aj pergola.
 
 

Kvalitný materiál

Jedná sa o konštrukciu, ktorú si možno doma vytvoriť svojpomoci. Ak sa však na stavbu necítite, je lepšie kúpiť si pergolu v obchode. Nemusí ísť o extra drahú záležitosť, riaďte sa svojimi možnosťami. Najlacnejšie verzie pergol sa vyrábajú z plastu, čo nie je práve materiál, o ktorý je veľká zhánka. Oveľa sympatickejšie pôsobí drevené pergoly a prístrešky k domu. Drevo je atraktívny materiál nielen pre svoju odolnosť, ale aj vzhľad.
 
 

Nevyhnutná starosť

Voľba prírodného materiálu so sebou nesie ale aj určite starosti. O pergolu drevenú sa totiž musíte starať. Nie je to síce mimino, okolo ktorého je nevyhnutné behať dňom i nocou, ale minimálne dvakrát ročne je potrebné vykonať pravidelnú údržbu. Tá sa skladá hlavne z preventívnych náterov. Tie by mali odradiť nielen hmyz milujúceho hodovania na drevených materiáloch, ale tiež by mali zabezpečiť ochranu pred slnečnými lúčmi. V prípade nutnosti je nevyhnutné poškodené plochy obrúsiť.
 
 

Pre rastliny

Existujú aj pergoly, ktoré slúžia iba ako základňa pre popínavé rastliny. Nie sú vybavené žiadnym zastrešením, nezastávajú teda funkciu krytu proti dažďu. Pergoly drevené otvorené ale môžete využívať ako obranu pred ostrými slnečnými lúčmi. Preto je ale nevyhnutné nechať husto prerásť celú kostru vegetáciou, hlavne potom jej vrch. Hlavne v letných mesiacoch toto útočisko poskytujúce tieň oceníte.
 
 

Viac druhov

Pergola môže existovať v mnohých prevedeniach, niektorým druhom chýba dokonca aj strecha. Tú môže ale čiastočne nahradiť popínavá flóra, ktorá síce nemôže zadržať dažďovej kvapky, ale proti slnku funguje ako prirodzený živý štít. Popálenín od slnka sa tak báť nemusíte.