18.4.2017
Stavbou pergoly dodáte záhrade romantický nádych. Naviac vytvára príjemné zatienenie v slnečných dňoch.
Pergola do záhrady
Drevená pergola má v záhrade predovšetkým funkčné charakter. Umožní vám pobyt na záhrade aj v prípade horúcich dní, pretože vie vytvoriť príjemné zatienenie. Väčšinou sa vyrába z dreva so samonosnou konštrukciou. Zastrešiť pergolu môžete polykarbonátom či Lexan. Drevená pergola sa hodí do klasickej záhrady aj k novostavbe.
Pergolu prispôsobte vzhľadu domu
Výber materiálu záhradnej pergoly či ich doplnkov, podriaďte vizáži domu a celkovej filozofii záhrady. Typicky južanský vzhľad docielite použitím masívneho dreva alebo stavbou kamenných stĺpikov. Romantickú pergolu docielite stavbou kovovej konštrukcie. Pergoly možno ľahko prispôsobiť aj modernej architektúre.
Aké drevo na stavbu pergoly?
Drevená pergola stavebnica vám umožní postaviť pergolu z akéhokoľvek typu dreva. Najčastejšie sa používa drevo smrekové alebo dubové. Drevo však musí byť chránené impregnáciou pred škodcami i hnilobou. Pergolu si môžete nechať vyrobiť na mieru alebo si kúpiť ako hotovú stavebnicu. Vybrať si môžete z celej rady modelov. Pergola opatrená markízou či roletou vám poskytne dokonalý tieň aj na pravé poludnie.
Ako pergolu ukotviť?
V prípade, že nie je drevo na pergolu chránené impregnáciou, je jeho najväčším nepriateľom samozrejme voda. Nosné hranoly sa nesmie dotýkať pôdy. Tento spôsob vám umožní kotvenie pomocou pätiek, ktoré majú antikoróznu úpravu. Pergolu môžete ukotviť aj pomocou zemných skrutiek. V miestach, kde fúka silný vietor, je lepšie pergolu ukotviť do H profilu, ktorý je uložený do betónu. Impregnované drevo môžete umiestniť priamo do zeme.