5.5.2017
 
Tienenie interiéru môžeme zariadiť aj inak než len inštalácií žalúzií. Vonkajšie rolety sú v tomto smere o dosť účinnejšie, využijete je tiež na pergolách. Navyše oplývajú vlastnosťami, ktoré bežné žalúzie postrádajú.
 
 
 

Pred oknom

Vonkajšie rolety sa najčastejšie vyrába z hliníka a ako je z názvu zrejmé, neinštalujú sa v interiéri, ale pred oknom. Najlepšie je zahrnúť rolety do stavebného plánu. Ich inštalácia je potom oveľa jednoduchšie. Tento typ tienenie ale nie je vhodný len do novostavieb, môže si ho objednať každý. Len je potrebné sa zmieriť s predokenným boxom, ktorý by bol za priaznivých okolností umiestnený do prekladu nad oknom. Aj tak sa ale nejedná o žiadny veľký architektonický zásah a celá konštrukcia dokáže sa zvyškom domu dobre splynúť.
 
 

Nesporné výhody

Oproti interiérovým žalúziám majú vonkajšie rolety rad výhod. Ich kvality sa prejavujú v lete aj v zime. Keď je chladno, dokážu rolety brániť únikom tepla von. Ak sú často zatiahnutej, dá sa zabrániť až 30% stratám tepelnej energie. Opačne to ale funguje tiež. V tropických horúčavách stačí mať roletu spustenú celý deň dole. Funguje to skoro tak dobre ako klimatizácia len bez zbytočnej spotreby elektrickej energie. Rolety poslúži aj ako bočné tienenie pergoly a prístrešku k stene domu.
 

Moderné rolety

 
Veľmi užitočné sú aj screenové rolety. Tie poskytujú zo všetkých typov tienenia najväčšie súkromie. Vyrába sa zo skleného vlákna kombinovaného s PVC. Vďaka tomu sú zvonku úplne nepriehľadné, ale zvnútra cez ne môžete v kľude pozorovať dianie na ulici. Aj keď sa jedná o pomerne tenkú látku, dokážu zachytiť vonkajšie prach, hmyz a v prípade nutnosti aj krúpy. Je možné ich mať zatiahnutej aj pri otvorenom okne.
 

Vyššia cena

Vonkajšie rolety sú nesporne dobrou investíciou. Dokážu v interiéri vytvoriť dokonalú tepelnú pohodu v každom ročnom období. Sú síce drahšie a ich inštalácia je komplikovanejšie ako pri tradičných žalúzií, ale tento systém tienenia sa vám počas prvých dvoch zím zaplatí.