9.5.2017
 
Veranda je hlavne v lete hojne využívaným miestom, kde sa ľudia schádza s priateľmi a klebetia. Túto pohodu však môžu ľahko narušiť nepríjemné slnečné lúče. Tým sa dá účinne ubrániť, stačí si zaobstarať markízu.
 
 

Nosný profil

Pokiaľ chcete na zatienenie verandy šetriť, zvoľte si markízu bez nosného profilu. Jedná sa o najlacnejší variant. Cena nie je jej jedinou výhodou. Má aj nižšiu hmotnosť a ľahko sa inštaluje. Problémom však môže byť jej veľkosť. Strecha takýchto markíz zvyčajne nedokáže zakryť príliš veľa priestoru. Preto sa využívajú hlavne na balkónoch a menších verandách. Pre zatienenie väčšieho ihrisku budete musieť vziať markízu s nosným profilom. Síce si priplatíte, ale nebudete sa musieť obávať toho, že strecha pokryje iba časť priestoru, ktorý chcete uchrániť pred slnkom.
 
 

Otvorená a kazetová

Otvorená markíza je oveľa náchylnejšie k poškodeniu, keďže nie je krytá strechou. To sa dá vyriešiť tým, že ju umiestnite pod existujúcim zastrešením, napríklad na balkóne. Pre verandy ale nie je príliš vhodná. Ak je nad verandou strecha, nemá potom už príliš zmysel kupovať si markýzu.Častěji sa používajú pre hliníkové pergoly. Kazetová markíza je ukrytá v kazete, ktorá ju chráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a je teda ďaleko odolnejší ako otvorený typ. K tomu navyše vytvára oveľa lepší estetický dojem.
 
 

Spôsoby ovládania

Ovládanie markíz môže byť trojaký - manuálna, elektrické s vypínačom a na diaľkové ovládanie. Manuálne znamená točiť kľučkou. To je vhodné hlavne pre menšie markízy. V prípade väčších typov je dobré zaobstarať si posilňovač navíjanie. Ovládanie celého mechanizmu pomocou vypínača je samozrejme oveľa jednoduchšie. Človek sa nenadriete. Najlepšie možnosťou je ale zaobstarať si špeciálny diaľkový ovládač. Vďaka tomu je možné markízu stiahnuť alebo roztiahnuť aj z väčšej diaľky.
 
 

Hlavne proti slnku

Markízy sú vhodným doplnkom balkónov i veránd. Majte však na pamäti, že sa jedná len o tienidlá. Ak chcete ochranu aj proti dažďu, kúpte si pergolu.