15.5.2017
Máte na záhrade voľné miesto a neviete čo s ním? Kúpte si pergolu. Je to vkusná a veľmi užitočná konštrukcia, ktorá dokáže perfektne splynúť s okolím.
Rôzne stavebné materiály
Pergoly nie sú na záhradách žiadnymi nováčikmi. Používajú sa už od nepamäti. Kedysi však plnili skôr estetickú úlohu. Využívali sa hlavne ako kostry, ktorými prerastali popínavé rastliny. Dnes je situácia iná a pergolu si ľudia kupujú hlavne k tvorbe tieňa a ochrany pred dažďom. Odjakživa bolo základným stavebným kameňom všetkých pergol drevo, ale v súčasnosti sú úplne bežné aj oceľové a hliníkové konštrukcie. Kov síce nie je tak reprezentatívny ako drevo, ale je úplne bezúdržbový, čo je pre mnohých viac než estetické vlastnosti.
Spôsoby využitia
Tienistý záhradný kút sa poväčšinou využíva ako miesto, kde sa griluje a klebetia s priateľmi. Pergola k stene ale môže zastávať viac funkcií. V zimných mesiacoch, kedy sa veranda zvyčajne nepoužíva, môžete pod jej strechou skladovať palivové drevo. Chce to síce pár úprav, ale ide to. Aj pre vozidlo je záhradné zastrešenie ideálne. Na rozdiel od garáže potom pod pergolou dobre preschne. Samonosné typy potom môžu kryť bazén pred rôznymi nečistotami ako je napadané lístie.
Ako sa stavia pergola?
Zostrojenie pergoly nie je žiadna maturita. Ak si teda neusmyslíte, že si ju vyrobíte kompletne sami. Zakúpené stavebnicové pergoly sa ale dajú zložiť jedna báseň. Nie je potreba mať staviteľskej vlohy. Problémy môže robiť až ukotvenie. Najbežnejšie sa pre základňu používajú betónové pätky, ale tie nie sú práve ideálne, obzvlášť ak nemáte s nimi skúsenosti. Pre laikov je oveľa výhodnejšie použiť zemné skrutky. Práca s nimi je jednoduchá aj na nerovnom teréne.
Pre lepšiu reprezentáciu
Zatraktívniť záhradu sa dá aj inak ako vysádzaním okrasných kvetín. Aj pekné zastrešenie dokáže urobiť dobrý dojem. A je v podstate jedno, či si zaobstaráte drevenú pergolu alebo variant z kovu. Dôležité je, aby súzneli s okolím a poskytovala prístrešie.