17.5.2017
 
Užívať si záhrady môžeme najviac v letných mesiacoch. Grilovanie a záhradné večierky k letu proste neodmysliteľne patrí. Je však potrebné pre tieto akcie vytvoriť vhodné zázemie.
 
 

Podlaha a strecha

Väčšina vonkajšieho sedenia je situovaná pred domom na verande. Aby stoličky a stoly mali kvalitné podložie, je potreba terasu zaopatriť podlahou. Zvyčajne sa na tento účel využíva zámková dlažba alebo drevené dosky. Aj prostý kameň má ale čo do seba. Naviac sa kamenná podlaha vyrába pomerne ľahko. Druhou nevyhnutnou súčasťou verandy by mala byť strecha. Tá môže byť samonosná alebo môže byť nesená záhradné pergolou, čo je tradičný záhradné konštrukcie.
 
 

Vkusné drevo

Odjakživa sa pergoly vyrábali z kvalitného dreva. Prírodný materiál je nielen dostatočne pevný, ale nechýba mu ani vkusnost. Drevená pergola vyzerá dobre v akomkoľvek prostredí. Obzvlášť sa hodí k chatám či iným druhom drevostavieb. Strechu u tohto typu pergoly by mali tvoriť skôr tradičnejšie krytiny ako sú pálené tašky či asfaltový šindeľ. Tie dokážu nielen zabrániť prieniku slnečných lúčov a dažďových kvapiek, ale navyše skvele doplní rustikálny vzhľad prírodné konštrukcie.
 
 

Moderné riešenie

K modernistické ladeným stavbám je oveľa lepší pristaviť pergolu z hliníka. Tento kov je v súčasnosti veľmi trendy a využíva sa aj pri stavbe iných typov konštrukcií. Hliník je extrémne odolný, nepodlieha starobe a je úplne bezúdržbový. Moderné pergoly vyžadujú aj moderné strešnej krytiny. Strecha z polykarbonátu či sklolaminátu sa v tomto prípade hodí najlepšie. Špecialitou je potom rolovacia pergola, ktorej strecha sa dá ovládať pomocou kľuky či ovládača a otvárať a zatvárať podľa potreby.
 

Postavte si ju sami

Majstrovanie je spolu so záhradníčením a hučaním na športovcov pri televíznych obrazovkách jedným z najväčších koníčkov českého národa. Ak si trúfate a viete to s drevom, môžete si postaviť pergolu sami.