12.6.2017
 
Výber vhodného nábytku na záhradu nie je vôbec jednoduchý. Pri nákupe je dôležitá nielen finančná stránka, ale aj funkčnosť, kvalita a odolnosť.
 

Výber nábytku

Nie je jednoduché sa rozhodnúť, aký nábytok na záhradu je pre vás ten pravý. Pri jeho výbere by sme nemali šetriť na kvalite. Počítajte s tým, že bude niekoľko mesiacov odolávať vetru, dažďu aj slnečným lúčom.
 
 

Na prvom mieste odolnosť

Vonkajší nábytok, ktorý stojí voľne v záhrade či pod záhradnou pergolou, musí vydržať oveľa viac, než nábytok kupovaný do interiéru. Veľa záleží od materiálu, z ktorého je nábytok vyrobený. Vonkajší nábytok je potrebné na jar a pred zimou udržiavať. Vhodné je mať ho cez zimu skladovaný v krytom priestore, napríklad v presklené pergole.
 

 

Obľúbený je hliník

Veľmi obľúbený je nábytok z hliníka. Je ľahký, nepodlieha korózii, je veľmi odolný. Jeho obrovským plusom je, že nevyžaduje žiadnu údržbu, prach stačí utrieť vodou so saponátom. Plastový nábytok je ľahký a lacný, ale je málo odolný voči slnečnému teplu. Všetci vieme, ako sa stoličky na slniečku dokáže rozpáliť. Kovový nábytok je ťažký a stabilný, vyžaduje natieranie.
 
 

Drevený nábytok a jeho ochrana

 
Drevený nábytok je už akousi klasikou. Je vystavený UV žiareniu, ale aj poveternostným vplyvom. Zvyšujú sa jeho požiadavky na kvalitu ochranného náteru, ochranu pred UV žiarením, odolnosť voči vode a ďalšie. Vodou riediteľné náterové hmoty sú vyrobené z akrylátu, odolné voči UV, majú svoju elasticitu. Používajú sa spolu s látkami vyrobenými na báze živíc, ktoré sa hodia práve na vonkajší nábytok.