13.6.2017
 
Pergola je praktickým a estetickým prvkom v záhrade. Pre dodržanie jej stability, kvôli materiálu aj celkovej pevnosti stĺpikov je potreba dodržať správne proporcie. Keď ju podľa plánu dokončíte, môžete ju bez obáv vybaviť nábytkom.
 
 
 

Dodržte proporcie pergoly

 
Záhradnú pergolu najčastejšie budujeme u odpočívadlá. Môže byť stavebne prepojená so stenami domu, ale aj ako samostatne stojaci stavba. V prípade, že pergolu postavíte mimo objekt, je potrebné k nej vybudovať tiež prístupovú cestu. Pri jej konštruovaní je potrebné dodržať rozmery. Výška musí byť 220-250 cm. Nižšia ani vyššia konštrukcie nevyzerá dobre. Šírka by nemala presiahnuť 3 metre. Dôležitá je pevnosť nosných stĺpikov.
 
 

Ideálny materiál je drevo

 
Pergolu možno vyrobiť z dreva. Nosné stĺpiky drevenej pergoly by mali mať rozmer 12x12 alebo 12x24 cm. Drevo sa primontuje pomocou nehrdzavejúcich skrutiek, pred samotnou montážou by malo byť natreté impregnáciou. Ďalším riešením je kovová konštrukcia, ktorá vyvoláva menšie priestorový dojem.
 

 

Estetické riešenie pre menšie záhradu

 
Pergola je nielen prvkom drobnej záhradnej architektúry, ale tiež veľmi estetickým doplnkom menších záhrad. Záhradná pergola môže slúžiť ako opora popínavých rastlín či vínnej révy. Preto impregnáciu v tomto prípade riešte skutočne šetrnými prostriedkami.
 
 

Vybavenie pergoly

 
Aby bola pergola kompletná, vybavte ju záhradným nábytkom. Mal by zodpovedať štýlu záhrady i materiálu. Aby sa vám sedelo či ležalo pohodlne, obstarajte nábytok zodpovedajúcim polstrovaním či opierkami. Využiť môžete aj moderné pohovky určené do exteriéru. Pergolu môžete zatieniť veľkým slnečníkom alebo markízou. Užijete si tak dosýta príjemného letného dňa.