13.9.2017

Či už si vyberiete pergolu, ktorú chcete, určite nezáleží: mala by sa stať centrom vašej záhrady, jej pýchou. Preto by mala doslova zdobiť okolia vášho domu, stať sa jeho perlou. Holé trámiky alebo hliníkové alebo oceľové profily nikoho veľmi nenadchnú. Pokiaľ sa ale utopí v zeleni, bude to oveľa lepšie.

 

Výzva pre popínavkyalu pergola palram

Každý určite pochopí, že drevené pergoly a prístrešky k domu si priamo hovoria o to, aby sa okolo nich Viazali najrôznejšie popínavé rastliny. Ak nechcete pri posedení pod pergolou pozerať na sklenené tabule, môžete doslova zvoliť strechu prírodné, teda zelenú, vytvorenú z rastlín. Konštrukcia pergoly je výzvou pre popínavky, ktoré sa okolo nej začnú jemne a postupne otáčať, až po určitej dobe zaistí nepriepustnú hradbu.

 Azyl pred páliacim slnkom

Ľahkú a jednoduchú stavbu ako je napríklad hliníková pergola zastreší svojimi stonky a listy a vytvorí príjemné romantické prítmie. Vy získate prírodné azyl pred páliacim slnkom. A kde vlastne popínavé rastliny nájsť? Najjednoduchšie je vyraziť do najbližšieho záhradníctva, kde vám radi a ochotne poradia. Rovnako tak sa rastlinami stretnete napríklad aj vo veľkých hypermarketoch, ale myslite v takom prípade na to, že potrebujete aj poradenstvo.

Hrachor aj vínna réva vyväzovanie nepotrebujú

Pomôžeme vás s tým, aké rastliny vybrať pre záhradné pergoly. Je na vás, aby ste si vybrali. Či letničky, ktoré však musíte rok čo rok vysádzať znovu, alebo radšej trvalky či dokonca dreviny. Záleží aj na výške a šírke, kam sa rastlina bude popínať. Podľa toho musíte vybrať a staviť. Krásny je potrebné plamienok, ktorý sa vyšplhá aj do desať metrov, ale do šírky len meter. Takže ak chcete plaménkovou pergolu, môžete ich vsádzať s metrovým odstupom. Ak požiadate o zelenú strechu, bude vám poskytnutá čínska optel. Vínna réva alebo spomínaný plamienok alebo hrachor nepotrebujú žiadne vyväzovanie, pnú sa samy.