21.9.2017

Záhradná architektúra tiež podlieha rôznym trendom. Veľká časť ľudí si preto snaží záhradu zútulniť stavbou, ktorá umožňuje odpočinok. Inšpiráciu pre takúto stavbu hľadajú na rôznych miestach a treba tiež históriu. Moderné sú altány, pergoly i záhradné domčeky.

Využite posedenie na maximum

Je výborným nápadom vybudovať si na záhrade útočisko, ktoré vám umožnia posedenie aj v prípade, že nie je práve nádherné počasie. Môžete tak zeleň využívať na maximum. Súčasná leto je teplé a tak môžete na záhrade zostávať až dlho do večera. Bolo by škoda, keby ste nemohli to isté praktizovať aj na jeseň, alebo skoro na jar. Aké útočisko si zaobstarať? Obľúbené sú pergoly k stene, ale nielen tie. Rovnako efektívne sú aj altánky alebo čajové domčeky.

V súčasnosti dochádza k zastrešenie pergol

S drevenými pergolami sa stretnete už v záhradách Orientu v dobe pred naším letopočtom. Ďalej je stretnete v antike i v zámockých záhradách. Tvorí nielen odpočinkový priestor, ale zároveň slúži ako opora vínnej réve či ružiam. Pergoly nemávajú strechu, aká je bežná u altánov, preto neposkytujú prístrešie ako altánky. V modernej dobe sa ale mení aj tento fakt. V dnešnej dobe stále častejšie dochádza k zastrešenie pergol práve preto, aby poskytli útočisko v čase dažďa.

Hodí sa ohrievač aj osvetlenieW4

Veľmi estetické a tiež pomerne lacné riešenie, ako využiť priestory domové terasy sú práve pergoly z dreva. Práve tie bývajú opreté o stenu. Ďalším riešením sú samonosné pergoly. Tie tvoria samostatný prístrešok. Pod ním môže byť gril. Ak chcete, aby pergola poskytla útočisko aj pred veľmi nepriaznivým počasím, potom ju doplňte treba o bočné zástenu s oknami, alebo tiež ohrievač vzduchu. Pre večerné posedenie sa oplatí zaobstarať aj osvetlenie. Všetky tieto doplnky vám umožní mať z pergoly maximálny efekt.