25.9.2017

"Urobím si pergolu sám, nejde predsa o nič ťažké," hovoríte si možno. Pohľad na už hotové pergoly, ktoré pozostávajú len z niekoľkých trámikov, vás v tom utvrdzuje. "Je to predsa hračka," hovoríte si a už si chystáte náradie k práci, premýšľate o tom, kde zohnať najkvalitnejšie drevené trámiky a tešíte sa do práce.

Jednoduché jenom na první pohled alu pergola palram

Štyri podporné trámiky v rohoch a niekoľko trámikov, ktoré tvoria obvod štvorca alebo obdĺžnika a potom jednoduché priečne trámiky, ktoré tvoria strechu. Tak jednoduché sú podľa vás záhradné pergoly. Avšak pozor, aby ste sa nepomýlili. Na prvý pohľad to síce vyzerá jednoducho, tým ale nie je povedané, že to naozaj je jednoduché. Ak nemáte predchádzajúce bohaté skúsenosti s prácou s drevom, môže sa stať, že to bude ťažký oriešok nad vaše sily.

Práca s drevom je náročná

Preto všetko starostlivo zvážte. Pergoly drevené otvorené vyzerajú krásne a môžu na prvý pohľad budiť dojem, že sú jednoduché. Opak je ale pravdou. Práca s drevom vyžaduje fortieľ a ak má byť vaším prvým dreveným dielom práve pergola, je otázkou, či ste si nevzali pre začiatok príliš veľké sústo. Bola by škoda, keby ste pokusom o stavbu pergoly strávili veľa času a výsledok nakoniec bohužiaľ nezodpovedal vynaloženej energii a snahe. Potom je to veľká strata vášho času.

Výsledok podľa vašich predstáv

Preto ak máte kutilské túžby a ambície a láka vás práca s drevom, radšej začnite treba u drobné poličky do domácnosti a postupne, ako budete získavať väčšie skúsenosti prechádzajte k ďalším dreveným predmetom. Pergoly a prístrešky k domu a ich zhotovenie nechajte pre začiatok na odborníkoch, ktorí vám dodajú hotovú pergolu, a ešte ju pod vaším dohľadom sami zmontujú. Vy budete bez práce a výsledok určite dopadne presne podľa vašich predstáv.