4.10.2017

Pergoly bez strechy sú síce krásne, tvoria jednotný estetický objekt, ale bohužiaľ sú skôr len pre parádu, než k praktickému účelu. Pôsobí síce dokonale, najmä keď napríklad slúži ako opora pnúcim ružiam či vínnej réve, ale hodí sa len pre posedenie za krásneho počasia. Za dažďa máte jednoducho smolu, a to je škody.

Pultové strechy sú ideálne11


Veľmi dobrým nápadom preto je pergoly a krytá posedenie k domu zastrešiť. Lenže ako? Ponúka sa celý rad rôznych variantov. Najlepšie zvyčajne bývajú tie najjednoduchšie. Načo totiž komplikovať situáciu zbytočnými extravagancie? Vhodné je využiť napríklad pultové strechy. Prečo pultové? Jednoducho preto, že jej názov bol inšpirovaný pultom. Sklon také strechy sa pohybuje v rozmedzí 15-45 °. Tento typ strechy je veľmi praktický, napríklad preto, že z neho hladko steká voda. Akokoľvek by sa vám to mohlo zdať samozrejmé, nie je to úplne tak.

Nechajte trámiky zrezať


Drevená pergola bez zastrešenia totiž nemusí mať zrezané stropné trámiky. Tam potom prichádzajú ťažkosti, pretože v daždi nasákají vodou, ktorá zle odteká. Môžu kvôli tomu dokonca začať hniť. Preto aj v prípade, že sa rozhodnete napriek odporúčaniam pre pergolu nezastrešené, pamätajte na to, aby trámiky boli zrezané. Potom z nich bude voda ľahko stekať a problému budete mať oveľa menej. Lepším riešením je však zastrešenie, a to hneď pri stavbe pergoly.

Priehľadnosť nie je problém


Ako drevené pergoly zastrešiť? Nemusíte sa toho báť. Kto si nie je istý svojimi kutilskými schopnosťami, mal by to radšej zveriť do rúk odbornej firmy. Môžete si vyberať z rôznych druhov zastrešenia pálenými škridlami počínajúc, cez asfaltové šindle až po pozinkované plechy. Ak nechcete prísť o dostatok svetla, ďalšou možnosťou je voľba polykarbonátu, ktorý zaistí priehľadnú strechu.