19.10.2017

Keď aj chcete vybudovať pergolu, musíte myslieť aj na rôzne detaily, ktoré s ňou súvisia. Napríklad dať pergole dobrý základ, teda kvalitný podklad. Minimálne musíte porovnať terén a vybudovať betónové pätky pre ukotvenie stĺpikov pergoly. Ak chcete nechať pod pergolou trávnik, týmto vaša príprava základu vlastne končí.

Základová doska sa hodípergola hlinikova2

Iná situácia nastáva, keď chcete mať pod záhradnou pergolou betón - potom musíte samozrejme vybetónovať dosku. Môžete, ale tiež nemusíte ju poňať ako dosku základovú, ktorá bude vystužená oceľovými prútmi. Potom získavate multifunkčný základ, ktorý sa dá v budúcnosti použiť aj na iné účely, než pre pergolu. Pokojne sa tak môžete v budúcnosti rozhodnúť, že pergolu premiestnite inam, a tu postavíte treba malý záhradný domček, alebo akýkoľvek iný objekt vyžadujúce základovú dosku.

Zatrávňovacie dlaždice

Táto možnosť vám prináša veľkú variabilitu. Inokedy ale môžete napríklad pre hliníkové pergoly zvoliť ako podklad dlaždice, a to buď protišmykové, ktorý zabránite úrazom aj za vlhkého daždivého počasia, alebo dlaždice zatrávňovacie. Tie tvoria do určitej miery stabilný povrch, terén nikdy nebude rozbahnený, ale zároveň budete mať stále príjemný pocit, že ste v kontakte s prírodou, a to je veľmi cenné. Zatrávňovacie dlaždice, ktoré sa úspešne používajú napríklad pre príjazdové cesty automobilov, dokážu terén spevniť.

Získate vodu na polievanie záhrady

Ďalšími prvkami, ktoré nesmiete zabudnúť u zastrešených pergol, či už ide o drevené pergoly alebo pergoly z kovu, sú odkvapy. Plastové odkvapy sa hodí ku kovovým pergolám, k dreveným viac ladí pozinkované kovové odkvapy. V takom prípade je nutné vybudovať aj klampiarske prvky, čo je samozrejme tiež náročné a treba na to pamätať. Zvod vody je veľmi dôležitý. Možno by ste sa divili, ako veľké množstvo vody stečie aj pomerne malé strechy vašej pergoly. Môže sa hodiť napríklad k polievanie záhrady.