24.10.2017

Aký materiál je najlepší na pergoly? Je to drevo, aj keď mu veľmi zdatne šliape na päty hliník. Avšak už z minulosti nájdete na našich záhradách veľký podiel drevených pergol. Tie samozrejme vydržia dlhé roky, ak sa o ne budete správne starať. Je to hlavne na vás, či nezabudnete na ich dobré ošetrenie. A drevo má čo povedať aj dnes, napriek silnej konkurencii kovových pergol.

Kov sa hodí hlavne k novostavbám11

Áno, záhradné pergoly sa dajú vyrobiť z mnohých rôznych materiálov. Dominanciu dnes majú drevo a kov. Kým pergoly z oceľových profilov nie sú až tak obvyklé, pretože oceľ je ťažká a ťažšie sa s ňou manipuluje, pokiaľ ide o hliník, ten je veľmi populárny. Veľa ľudí ho preferuje hlavne u moderných novostavieb, pri ktorých by drevo moc neladila. Práve tam získavajú hliníkové pergoly poväčšinou so strechou zasklenou polykarbonátom najväčší podiel.

Renesancia drevených pergol

Na druhú stranu sa ale veľa ľudí vracia ku klasickým materiálom, ako je práve drevo. Bez preháňania môžeme povedať, že drevené pergoly zažívajú renesanciu. Objavuje sa ich stále viac, najmä pri drevených domov, alebo domov, ktoré charakterizujú drevené obklady a podobne. Potom budú s takými domu dokonale ladiť. Tradičným a najčastejšie používaným materiálom pre drevené pergoly je smrekové drevo. Ukazuje sa, že je pekné, ale čo je predovšetkým dôležité, spĺňa požadované nároky na vlastnosti pergoly.

Lepšie sú KVH hranoly

Ako sa ale ukazuje vhodnejšie, než klasické rastlé sušené a po štyroch stranách ohobľované smrekové hranoly, sú lepené KVH hranoly. Pergoly z dreva, teda z klasických hobľovaných trámikov majú jednu celkom podstatnú nevýhodu, a síce že vďaka horúcemu počasie môže drevo veľa vyschnúť a následne sa v ňom sušením objavia trhliny. Niekomu tieto trhliny môžu vadiť, aj keď nemajú na funkčnosť pergoly žiadny vplyv. Preto je mnohokrát lepšie zvoliť lepené KVH hranoly, ktoré práve vzniku podobných trhlín zabraňujú, nedochádza k nim.