25.10.2017
Kryté, alebo tiež nekryté posedenie, to je pergola. Najčastejším materiálom, ktorý sa pre jej zhotovenie užíva, je stále ešte drevo. Pergola môže byť skutočne neoddeliteľnou súčasťou každej, či už menšie alebo väčšie záhrady. Aj v prípade naozaj malé záhrady ju môžete postaviť a vytvoriť z nej efektívne a zmysluplný priestor, využiteľný na rôzne účely.
Nielen funkčný, ale aj estetický objekt
Prečo sú drevené pergoly tak obľúbené? Predovšetkým preto, že poskytujú nielen funkčné, ale aj estetický objekt, ktorý buď priamo nadväzuje na jednu zo stien vášho domu, alebo je príjemným prvkom, ktorý skrášli vašu záhradu. Či tak alebo onak, bude sa vo vašom okolí vynímať veľmi dobre. Môžete potom v priebehu celého roka dokonale využívať jej prednosti od jari až do jesene ako príjemné posedenie na relaxáciu, v zime potom treba na ukrytie vecí pred snehom a dažďom.
Drevo je teplé na dotyk
Prečo veľa ľudí volí pre záhradné pergoly drevo, hoci ide o materiál, ktorý vyžaduje pomerne značnú údržbu? Ako už bolo povedané, ide o estetický dojem, navyše drevo je veľmi príjemné, teplé na dotyk. Tak priaznivého pocitového dojmu, aký získate z dreva, nikdy nedosiahnete v prípade kovu alebo plastu. Tam vždy bude dotyk chladný, nepriateľský. Dôležité je zabezpečiť pre pergolu pravidelný, každoročný náter, aby čo najdlhšie vydržala v čo najlepšom stave.
Trhliny nie sú pekné na pohľad
Pergoly k domu aj pergoly voľne stojace samonosné ponúkajú vysoký komfort. Zvyčajne sa u týchto drevených stavieb používajú sušené smrekové KVH hranoly, ktoré sú najvhodnejším materiálom pre tento účel. O čo vlastne ide? Jedná sa o sušené rezivo, z ktorého sa vyrežú menej akostné časti. Zároveň sa tak využitím lepených hranolov docieli toho, že drevo toľko nepraská vplyvom sušenie, pretože v klasických hranoloch môžu vznikať niekedy trhliny. Tie síce nutne nemusia narušiť pevnosť materiálu, ale vyzerajú tiež nepekne na pohľad.