24.11.2017

Chcete si na svojej záhrade postaviť pergolu? Ak áno, rozhodne by ste sa do toho nemali púšťať bez rozmyslu. Naopak, vopred je potrebné si utriediť priority a rozhodnúť sa, čo je pre vás najdôležitejšie. Predovšetkým si musíte veľmi dobre premyslieť, aký účel má vaša pergola spĺňať a na základe toho sa rozhodovať.

Premyslite si, kde stavať14

Úplne prvou úlohou pri rozhodovaní o stavbe záhradnej pergoly, je vybrať pre ňu najvhodnejšie miesto. Určite by ste sa vo svojich úvahách nemali riadiť tým, že pergolu proste a jednoducho postavíte tam, kde zostalo nejaké nezastavané miesto. To je obrovská chyba. Uvedomte si, že pergola sa pre vás stane útočiskom vo víre všedných dní. Budete si pod ňou chcieť oddýchnuť od stresu, vypiť si kávičku, porozprávať sa s rodinou a priateľmi. Preto iste nechcete z pod pergoly pozerať do steny susedovho domu, alebo dokonca na kompost či kadibudky.

Účel je dôležitý

Práve z vyššie uvedených dôvodov rozmýšľajte, aká pergola a kam sa vám bude najlepšie hodiť. Pokojne to môže byť pergola k stene vášho domu, ale je dôležité, aby ste z pod pergoly pozerali do zelene svojej záhrady. A rozhodnite sa tiež hneď, či pôjde skôr len o okrasný prvok, ktorý má potrebné rozdeliť vašu záhradu na dve časti, teda okrasnú a úžitkovú, alebo či trváte na tom, že chcete pergolu tvoriaci zároveň príjemné kryté posedenie. Okrasná deliace pergola väčšinou vystačí len s ozdobnými mriežkami pre plazivé rastliny, ale úžitková pergola musí spĺňať vyššie nároky.

Konštrukcia z lepeného dreva eliminuje problémy

Úplne pokojne ale môže poslúžiť ako úžitková aj drevená pergola zhotovená z lepeného dreva. Prečo práve z lepeného? Jednoducho preto, že toto dreva podstatne menej reaguje na zmeny vplyvom klimatických podmienok. Je totiž všeobecne známe, že drevo vplyvom vlhkosti pracuje. V suchom a horúcom prostredí vysychá a praská, naopak vo vlhkom prostredí napučiava. Táto vlastnosť môže spôsobovať nielen nepríjemné praskliny, ale aj rôzne technické problémy. Konštrukcia z lepeného dreva ju ale eliminuje.