29.12.2017
Ktorá pergola sa udržuje najľahšie? Takéto a podobné otázky si celkom iste budete klásť, ak premýšľate o tom, že by ste si pri dome alebo u vás na záhrade niekde pergolu postavili. Lenže súčasne s úvahami na tému pergoly sa logicky pýtate aj na to, či bude vo vašich silách sa o pergolu správne starať. To je dôležité a rozhodne vám to schvaľujeme.
Uvažujte, ako veľké sústo zahryznete
Musíte brať do úvahy, že ste veľmi zaneprázdnení a starať sa o také objekty, ako je potrebná záhradná pergola je samozrejme ďalšie práce navyše k vašim už tak veľmi rozsiahlym pracovným povinnostiam. Je preto potrebné, aby ste o všetkom premýšľali, a vzali si len také sústo, ktoré zvládnete skousnout. Ak to preženiete, budete vyčerpaní, nebudete stíhať a všetko bude vôbec dosť nepríjemné. Nejde teda len o vlastné stavbu pergoly, ktorú si samozrejme necháte urobiť na kľúč - veď si objednávate hotovú pergolu.
Bez natieranie to nejde
Pochopiteľne, že dodávka drevené pergoly a jej stavba na kľúč vám podstatne uľahčí prácu, lenže majte na pamäti, že stavbou rozhodne nič nekončí. Jedna etapa - vlastné stavba je síce za vami, ale ďalšie začína. A verte alebo nie, práve drevená pergola znamená veľa starostí. Drevo je krásnym materiálom, úplne prírodným, ale na druhú stranu vyžaduje obrovský podiel údržby. Musíte pravidelne kontrolovať, či niekde nehnije, neplesnivie a každoročne ho natierať.
Hliníkovou pergolu jenom pokropíte
Z tohto pohľadu musíte zvážiť, či vám stojí za to, mať na záhrade krásnu pergolu z dreva, ktorá je síce pekná a na dotyk príjemná, ale zase si žiada veľa práce. Ak zanedbáte natieranie, je to okamžite vidieť. Dážď, vietor, zlé počasie, to všetko urobí svoje. Je preto lepšie napríklad hliníková pergola, ktorá je v podstate úplne bezúdržbová. Maximálne ju môžete skropit hadicou s vodou, ak ju chcete umyť. To isté platí aj v prípade oceľovej pergoly.