14.2.2018

Vybrali ste si na záhradu pergolu. Ovšem nie ste si istí tým, aký povrch by mala posedenie pod pergolou mať. Pokúsime sa vám poradiť, čo bude najlepšie.

Potrebujete upravený teréntn zoom obrazek 413

Možno budete v pokušení postaviť pergolu len jednoducho na trávnik alebo hlinu. To ale rozhodne nerobte. Bola by to tá najväčšia chyba, ktorú môžete urobiť. Pretože záhradné pergoly priamo na trávnik alebo udupanú zem nepatrí. Potrebujete mať vybudované základy, pergolu je potrebné správne ukotviť do zeme, to je isté. A potrebujete stabilný, rovný a upravený terén.

Drevená pergola môže zahnívať

Je potrebné pripraviť stĺpiky, do ktorých sa pergola ukotví, aby bola stabilná, pevná a nehrozilo jej zrútenie. Preto vykopte dostatočne hlboká základy a vybetonujte stĺpiky. Mimoriadne dôležité sú tieto stĺpiky najmä u drevené pergoly. Schválne, skúste si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby ste drevenú pergolu proste a jednoducho zapichli rovno do hliny. Samozrejme by okamžite vlhla a hnila.

Betónová doska má príjemný povrch

Prebrali sme teda základy pergoly a nastáva čas si povedať, aký povrch by mal byť pod pergolou, či už je to pergola drevená alebo pergola hliníková, na tom tak nezáleží. Máte rôzne možnosti. Napríklad betónová doska zaistí povrch, ktorý bude príjemný, rovný a vydrží dlhé roky. Dobrý nápad je opatriť betón protišmykovým náterom, potom tu môžete behať aj za vlhka a po daždi.